Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze?
  • Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze?

Zbliżenia nr 5 - "To nie tak miało być... - KRYZYS" O małżeństwie bliżej

10,00 zł
Brutto

To, co jest wartościowe, ma swoją cenę. Ceną dojrzałości i doświadczenia głębszej miłości w związku jest cierpienie. O dojrzewaniu do kryzysu, jego naturalności i możliwościach rozwojowych.

Ilość
Obecnie brak na stanie

W numerze:

Wiara

Siła sakramentu małżeństwa – O. Ksawery Knotz OFMCap

Będąc w małżeństwie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co oznacza i w czym przejawia się sakramentalność związku małżeńskiego. Autor w krótki i jasny sposób wyjaśnia, w czym tkwi wyjątkowość i siła sakramentu małżeństwa.

Kościół w sprawie kryzysów małżeńskich – Ks. Marek Urban

Autor przedstawia konkretne działania, jakie wykorzystywane są przez Kościół wobec kryzysujących osób, małżeństw, małżeństw niesakramentalnych i rodzin. Podkreśla rolę dojrzałej wiary, która nie stoi na przeszkodzie poszukiwania specjalistycznej pomocy.

Nie daj się ugotować – Ks. Wiesław Błaszczak SAC

Posługując się ciekawą metaforą, autor pokazuje, co może się dziać z małżeństwem jeżeli unika kryzysów oraz, że kryzys jest w stanie zmienić dotychczasowy sposób myślenia i działania.

Uczucia

To nie tak miało być… – KRYZYS - Wywiad z Lucyną Lipman

Wywiad na temat przyczyn różnych sytuacji kryzysowych w relacji kobiety i mężczyzny, sposobów radzenia sobie oraz tego, co może się stać, gdy nie przepracuje się kryzysu w związku.

I żyli długo i szczęśliwie… – Katarzyna Litwińska-Rączka

Autorka opisuje, na czym polega sytuacja kryzysowa, jak możemy na nią reagować, wymienia rozwojowe kryzysy małżeńskie oraz daje praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z kryzysem, który wcześniej czy później się pojawi.

Na ile kryzys jest szansą? – Elżbieta Trubiłowicz

Czy lepiej, żeby konflikt w związku był, czy też żeby go nie było? Czy możliwe jest wzajemne poznanie się bez konfrontacji poglądów? W jaki sposób kryzys może być szansą? W artykule można znaleźć odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Kryzys małżeński czy konflikt wyobrażeń? – Krystyna Sztuka

Opierając się na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, autorka pisze o odmienności wyobraźni kobiety i mężczyzny, podkreślając, jak różne mogą być wyobrażenia o płci przeciwnej i o wspólnym życiu w małżeństwie. Przedstawia także, jak kształtuje się nasza wyobraźnia i jak radzić sobie ze stereotypami, które ją wypełniają.

Słownik żon dla mężów i mężów dla żon Czy wypowiedzi żony odczytywać dosłownie? Czy wiem, co kryją w sobie słowa męża? Kilka krótkich zdań, których znaczenie może nas zaskoczyć.

Nieudany seks To, co warto wiedzieć, żeby uniknąć niepotrzebnego napięcia w sferze seksualnej.

Zazdrość – Jakub Kołodziej

Zazdrość może scalać związek, ale może też wymknąć się spod kontroli i uczynić życie koszmarem. Po czym poznać przekroczenie granic zdrowej zazdrości w związku i na czym polega zazdrość patologiczna?

Mieszkanie przed ślubem – Aneta Lutomska

Autorka podaje powody, dla których młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wspólne mieszkanie przed ślubem, oraz konsekwencje takiej decyzji.

Kohabitacja przedmałżeńska w świetle badań naukowych – oprac.: Iwona Ulfik-Jaworska

Krótkie przedstawienie wyników ostatnich badań naukowych, dotyczących wspólnego zamieszkiwania przed ślubem.

Eurosieroty – Ks. Marek Maj

W artykule jest mowa o obecnym w Polsce trendzie wyjeżdżania za granicę do pracy. Autor opisuje motywy takich wyjazdów oraz ich wpływ na życie małżeńskie i rodzinne.

Życie

Niechęć do współżycia – Anna i Łukasz

„(…) Żyliśmy niby razem, ale nie wychodziły nam ani rozmowy, ani gesty czułości. Pojawiła się rana pod hasłem »współżycie« i na ten czas wydawała się chorobą nieuleczalną. Chorobą, która siała spustoszenie w każdym wymiarze naszej relacji (…).”

Znaczenie przeszłości – Justyna i Kamil

„(…) Całe nasze dotychczasowe życie, zanim wzięliśmy ślub, wnieśliśmy jako posag w nasze małżeństwo (…).”

Czy na kryzys może być za późno? – Beata

„(…) Coraz częściej zaczęłam reagować złością, wymówkami, pretensjami, oskarżeniami, obrażaniem się. Przestałam liczyć na to, że Bartek wróci do mnie emocjonalnie; zepchnęłam miłość do niego na samo dno serca (…).”

Byłam zazdrosna o męża... – Dorota i Jacek

„(…) Uczucie zazdrości, jakiego wcześniej nigdy nie doświadczyłam, mieszało się z poczuciem krzywdy, poniżenia, z rozczarowaniem, ze złością, z gniewem, niedowierzaniem (…).”

Zobacz także