Zbliżenia - O małżeństwie bliżej nr 3 "Między lękiem a pragnieniem - antykoncepcja"
  • Zbliżenia - O małżeństwie bliżej nr 3 "Między lękiem a pragnieniem - antykoncepcja"

Zbliżenia nr 3 - Między lękiem a pragnieniem - antykoncepcja - O małżeństwie bliżej

10,00 zł
Brutto

Trzeci numer jest poświęcony antykoncepcji, lękowi przed ciążą i dylematom moralnym.

Ilość

Tęsknota za bliskością - Ks. Jan Jędraszek SAC

Bardzo interesujące ujęcie tytułowego zagadnienia. Autor, dokonując analizy fragmentów Księgi Rodzaju, ukazujących, dlaczego w sercu człowieka wciąż pobrzmiewa pragnienie miłości, odwołuje się do początku stworzenia człowieka jako mężczyzny i kobiety.

Kościół w sprawie antykoncepcji - Ks. Marek Urban

Przedstawienie stanowiska Kościoła wobec antykoncepcji. Przytoczone fragmenty dokumentów Kościoła i ich interpretacja w jasny sposób wyjaśniają kwestię moralną antykoncepcji.

Dolce vita - Ks. Marek Maj

Krótkie rozważanie o dzisiejszej kulturze i współczesnym świecie, w których coraz wyraźniej obecna jest moda na wygodę i unikanie odpowiedzialności.

Ubezpieczeni od lęku - Ks. Wiesław Błaszczak SAC

Jak bardzo współczesna kultura ingeruje w nasze podejście do życia? Nawiązując do mocno zaznaczających się obecnie tendencji wychowywania w lęku, autor pokazuje, w jaki sposób lęk można łatwo wykorzystywać, żeby manipulować naszymi przekonaniami i działaniami, także tymi bardzo osobistymi.

Jedno dziecko czy dwoje? Wywiad z dr. Maciejem Barczentewiczem o współczesnym pojmowaniu małżeństwa i jego prawdziwym powołaniu.

Co z tą prezerwatywą? - Agnieszka Kołodziej

Często zadajemy sobie takie pytanie, nie widząc nic złego w prezerwatywie. Czy rzeczywiście prezerwatywa nie ma wpływu na nasze małżeństwo i wzajemną miłość? Czy jej użycie gwarantuje pełnię doznań i szczęścia, których szukamy? Nie da się odpowiedzieć na te pytania, nie sięgając do istoty seksualności.

Oblicza lęku - Jakub Kołodziej

Lęk może przybierać bardzo różne formy i wynikać z wielu czynników. Autor dzieli się swoim doświadczeniem z pracy terapeutycznej z osobami uwikłanymi w różne formy lęku.

Pragnienie, lęk, antykoncepcja - Danuta Hebda-Lis

Odwołując się do swojego wieloletniego doświadczenia lekarza ginekologa, autorka opisuje, w jaki sposób kobiety dokonują dziś wyboru antykoncepcji. Przedstawia główne motywy, jakie kierują kobietami i prowadzą je do podjęcia decyzji o stosowaniu antykoncepcji. Zwraca też uwagę, jak ważną rolę w ostatecznym wyborze mogą odegrać mężczyzna i lekarz.

Alternatywa na lęk przed ciążą - Aneta Lutomska

Jak dziś rozumiana jest kobiecość i męskość? Jakie jest nasze podejście do spraw seksu i wszystkiego, co się z nim wiąże? Czy antykoncepcja stanowi alternatywę na lęk przed ciążą?

Prawda o antykoncepcji - Maciej Barczentewicz

Autor wyjaśnia medyczne działanie tabletki antykoncepcyjnej. Mówi też o prezerwatywie, stosunku przerywanym, o konsekwencjach psychicznych stosowania antykoncepcji, pokazując jej wpływ na zdrowie kobiety i relację małżonków.

Lęk przed ciążą, czyli gra uczuć z wyobraźnią - Krystyna Sztuka

Bardzo ciekawa i praktyczna analiza związku między przeżywanym przez kobiety lękiem przed ciążą i porodem a rolą, jaką odgrywa w tym nasza wyobraźnia. Bazując na swoim doświadczeniu psychologa klinicznego, autorka omawia objawy i rodzaje tokofobii oraz podaje sposoby radzenia sobie z nimi.

Uwięziona w lęku - Marzena Szczepkowska

Autorka wskazuje na związek współczesnej sytuacji socjokulturowej z coraz częściej i mocnej przeżywanym przez dzisiejsze kobiety lękiem przed dzieckiem. Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, podkreśla wielką wartość i rolę kobiety w świecie. Podkreśla też dużą rolę duszpasterzy i mężczyzn, których postawa może pomóc kobiecie w wychodzeniu z lęku.

Między lękiem a pragnieniem - Magdalena i Maciej

„(…) Nie miałem nic przeciwko prezerwatywie. Pamiętam, że zastanawialiśmy się także nad metodami naturalnymi, ale Magda mówiła, że są nieskuteczne (…). Mnie było wszystko jedno, byle współżycie było częste (…).”

Wybór: prezerwatywa - Aneta i Rober

„(…) Borykając się z tymi problemami między sobą a wzajemnym pragnieniem bliskości, znaleźliśmy rozwiązanie, które nas satysfakcjonowało – prezerwatywę (…).”

A miało być tak pięknie - Wioleta i Piotr

„(…) Ciągle oczekiwałem gotowości Wioli do miłości fizycznej, stosowaliśmy przecież antykoncepcję (…).”

Samotność we dwoje - Joanna

„(…) Pamiętam dzień, kiedy pod wpływem tych uczuć, położyłam się na łóżku, dzieci biegały wokół mnie, a ja nie miałam siły zająć się nimi. Lęk mnie paraliżował. I byłam w tym sama (…).”

Seks i lęk - Patrycja i Robert

„(…) Pojawił się w nas duży lęk przed możliwością poczęcia następnego dziecka, a co za tym idzie także lęk związany ze współżyciem (…).”

Zobacz także