zbliżenia nr 12 - Strata
  • zbliżenia nr 12 - Strata

zbliżenia nr 12 - Strata

10,00 zł
Brutto

Numer 12 "Zbliżeń" jest poświęcony tematyce straty, cierpienia, umierania, żałoby.

Ilość

Wiara

Czy Bóg jest wszechmogący?
Rozmowa z ks. Adamem Lewandowskim
Rozmowa o cierpieniu i procesie przeżywania go. Dlaczego na świecie jest cierpienie? Jaki jest jego sens? Dlaczego Bóg nie wysłuchuje naszych próśb? Czy jest wszechmogący?

Bóg po stracie
Ks. Wiesław Błaszczak SAC
Rozważania na temat straty prowadzone z perspektywy doświadczającego jej człowieka i Boga.

Kościół w sprawie pogrzebu dzieci po poronieniu
Ks. Marek Urban
Czy dziecko utracone w wyniku poronienia można pochować? Jakie są przepisy Kościoła katolickiego w tej kwestii? Jakie dokumenty są wymagane? Autor odpowiada na powyższe pytania, odwołując się do przepisów prawa kanonicznego i sytuacji prawnej w Polsce.

Uczucia

O umieraniu, śmierci i żałobie
Wywiad z o. Filipem Buczyńskim OFM
Rozmowa o cierpieniu, śmierci i przeżywaniu żałoby. Jak pogodzić się ze śmiercią dziecka? Jak żyć, gdy najdroższa osoba umiera? Jak towarzyszyć umierającemu podczas ostatnich chwil jego życia?

Nietypowe żałoby
Elżbieta Trubiłowicz
Co to jest nietypowa żałoba? Kiedy można o niej mówić? Autorka wskazuje też czynniki, które mogą pomóc w jej przeżyciu.

Strata dziecka poczętego
Aneta Lutomska
Autorka opisuje między innymi: co przeżywają rodzice po stracie dziecka, na którego narodziny czekali; jak śmierć mającego urodzić się brata lub siostry przeżywa żyjące rodzeństwo; jak można pomóc rodzicom po stracie poczętego dziecka, jak rodzice mogą pomóc swoim żyjącym dzieciom pogodzić się ze śmiercią brata lub siostry.

Śmierć – granice wyobraźni
Krystyna Sztuka
Autorka wyjaśnia, dlaczego śmierć wymyka się granicom naszej wyobraźni, odwołując się do psychologicznych uwarunkowań wyobraźni człowieka, współczesnej kultury oraz natury oddziaływania mediów.

Syndrom poaborcyjny
Rozmowa z Andrzejem Winklerem
Rozmowa o skutkach aborcji w życiu osób, które jej dokonały; o tym, jak można pomóc
takim osobom i jak radzić sobie po doświadczeniu traumy.

Życie
Warto wiedzieć

Jak umiera ciało?
Ks. Jan Kaczkowski
Jakie są oznaki zbliżającej się śmierci? Kiedy trzeba być szczególnie wrażliwym na to, co dzieje się z osobą, która zbliża się do śmierci? Jak nie przeoczyć procesu odchodzenia z tego świata bliskiej nam osoby?

Prawdziwe dzieci, nie aniołki
Katarzyna i Dariusz
„(…) Dnia 8 lipca przyszedł na świat Antoś. Pamiętam, że na początku, kiedy brałam go w ramiona i karmiłam, płakałam rzewnymi łzami. Nawet nie ze szczęścia. Płakałam z tęsknoty za Natanielem. Dopiero, kiedy miałam w ramionach dziecko, gdy czułam jego bliskość, zrozumiałam, ile straciłam. Opłakiwałam te wszystkie chwile, kiedy nie dane mi było karmić i tulić naszego pierwszego synka (…).”

Umierałam kawałek po kawałku
Joanna
„(…) Było mi niezwykle ciężko i wiedziałam, że gdy tylko zamkną się za mną drzwi, wybuchnę płaczem. Tak się stało. Personel ze stoickim spokojem przeczekał moją niedyspozycję. Być może był przyzwyczajony do różnych reakcji pacjentek. A ja oczekiwałam pocieszenia, kilku słów, że wszystko będzie dobrze. Niestety, nie doczekałam się. Wypisano mnie kilka godzin po zabiegu (…).”

 

Zobacz także