Zbliżenia nr 18 - Religijność
Małżeństwo a nasza religijność
Opis od Wydawcy:
Jak odróżnić zdrową religijność od chorej, o wpływie historii życia na obraz Pana Boga, czym różni się religia naturalna od objawionej, o wolności sumienia i geniuszu kobiety.
Spis treści
Medytacja Jana Pawła II na temat „bezinteresownego daru”
Jan Paweł II
Bardzo osobisty i głęboki, a zarazem mało znany tekst papieża, napisany w 1994 r., odnaleziony po jego śmierci, poruszający tematykę daru, jakim jest dla nas drugi człowiek, a w szczególności współmałżonek. Sporo jest również o pięknie kobiety.
Wolność w Kościele
Ks. Jan Kaczkowski
Jedno z kazań śp. ks. Jana Kaczkowskiego, wygłoszone w okresie styczeń 2013 r.-lipiec 2015 r., na temat sumienia i jego roli oraz wolności w Kościele.
To nie wyście mnie wybrali
Rozmowa z ks. Henrykiem Bolczykiem
Rozmowa o istocie wiary i religijności, także po czym poznać, że Bóg, w którego się wierzy, jest Bogiem prawdziwym, a nie wymyślonym.
Religia naturalna a religia objawiona
Ks. Jacek Wróbel SAC
Autor zestawia cechy religii naturalnych z chrześcijaństwem, ukazując istotę chrześcijaństwa oraz różnicę pomiędzy religiami naturalnymi a chrześcijaństwem jako religią objawioną. Powołując się na dzieła znanego antropologa kultury René Girarda, wyjaśnia takie zjawiska, jak: przemoc mimetyczna, kryzys mimetyczny, kozioł ofiarny, pojawiające się w relacjach społecznych, jak również opisuje rolę, jaką odegrało i nadal odgrywa w kulturze i w życiu społecznym chrześcijaństwo.
Fantazmatyczny Bóg
Wywiad z Andrzejem Winklerem
Rozmowa o fantazmatach w życiu człowieka – o tym, w jaki sposób powstają, jaką odgrywają rolę, jaki wywierają wpływ na funkcjonowanie. Również o fantazmatycznym Bogu i religijności, jaka może rozwijać się pod wpływem wyobrażeń.
Rozwój religijności człowieka
Rozmowa z Elżbietą Rydz
Rozmowa o tym, jak przebiega u człowieka rozwój religijności, od czego zależy, jakie czynniki mają na niego wpływ, jakie są style religijności. Także o funkcjach, jakie religijność może pełnić w życiu, oraz o cechach zdrowej religijności.
Wyobraźnia a religijność
Krystyna Sztuka
Autorka opisuje wpływ emocji i wyobraźni na sposób przeżywania wiary. Wyjaśnia, w jaki sposób powstaje w nas obraz Boga i co może mieć wpływ na to, że obraz ten jest pozytywny lub negatywny. Opisuje też przejawy chorej religijności i odróżnia pobożność autentyczną od kulturowej
Bóg jest w relacji
Rozmowa z o. Ksawerym Knotzem OFMCap
Co to jest duchowość małżeńska? W jaki sposób przejawia się w codziennym życiu małżonków? Jak wpływa na wiarę, wyobrażenie Boga oraz wzajemne relacje? Rozmowa o religijności małżonków i jej wpływie na życie małżeńskie, jak też o istocie duchowości małżeńskiej.
Zaciekawienie nieodkrytym Bogiem
Wiesław Błaszczak
Autor zwraca uwagę na rolę, jaką nie tylko w poznawaniu drugiego człowieka i relacji z nim, ale także w relacji z Bogiem, odgrywa postawa zaciekawienia. Opisuje również, co może dziać się, kiedy w religijności dąży się przede wszystkim do przestrzegania prawa i przepisów, pomijając relację.
Zobacz także