Małżeństwo, Dietrich von Hildebrand

16,99 zł
Brutto

Szukając książek dotyczących małżeństwa zbyt często musimy odkładać na półki przegadane publikacje trącące zbytnią „słodkością”. Kiedyś tak w Kościele nie pisano – ten słodki styl to znak naszych, gorszych pod tym względem czasów. Dlatego jeśli ktoś chce przeczytać o katolickim małżeństwie coś dobrego, zwięzłego i przede wszystkim katolickiego, ucieszy go „Małżeństwo” Dietricha von Hildebranda.  (PCh24.pl)

Ilość
Obecnie brak na stanie

Autor nie żyje od czterdziestu lat. Książka powstała gdy był jeszcze młodym myślicielem – w 1929 roku. Być może to stanowi powód dlaczego publikacja wydawnictwa W Drodze tak różni się treścią od innych pozycji dotyczących małżeństwa, a wydawanych również przez katolików w naszych czasach.

Von Hildebranda nie trzeba oczywiście nikomu przedstawiać – ale polskiemu czytelnikowi jest on znany raczej z monumentalnych dzieł jak „Koń trojański w mieście Boga” czy „Spustoszona winnica”, w których z ogromną troską i przenikliwością pochylał się nad kryzysem wiary i Kościoła. Po dziewięćdziesięciu latach od pierwszej publikacji „Małżeństwa” (sic!) możemy teraz i my zapoznać się z jego myślą o małżeństwie w języku polskim. 

A jest to myśl stricte katolicka. Myśl, która unika zbędnego sentymentalizmu i romantyzmu, ale pozostaje piękną, nie tylko dla czytelnika-intelektualisty, ale i dla przeciętnego wiernego szukającego prawdy o świecie, społeczeństwie i jego podstawowej komórce, a więc małżeństwie. Nie ma więc u von Hildebranda słodkości, tęczy i różowych czcionek – jest za to wykład logiczny, spójny, osadzony na wierze, rozumie i teologii.

Czym w istocie jest małżeństwo?

Czym miłość małżeńska różni się od miłości rodzicielskiej, braterskiej czy tej, którą utrzymujemy w przyjaźni?

Czy miłość jest uczuciem, czy postawą? Co z tego wynika?

Czym jest zakochanie i czym różni się od miłości?

Co to konkretnie znaczy, że mamy w małżeństwie naśladować miłość Chrystusa i w niej wzrastać?

Na te, oraz wiele innych pytań Kościół odpowiedział już wieki temu. Jego nawrócony syn, niemiecki filozof zwany dwudziestowiecznym Doktorem Kościoła, ponowił tę odpowiedź językiem swoich czasów – który, mimo licznych zjawisk zmieniających świat, pozostaje obowiązujący do dzisiaj.

Ogromnie cieszy, że w Kościelnej debacie o małżeństwie, która od kilku lat przybiera niebezpieczny kierunek, dominikańskie wydawnictwo decyduje się na promocję myśli Dietricha von Hildebranda. Cieszy też, że w dobie okładek publikacji o małżeństwie zdobionych zdjęciami pięknie wystrojonych młodych ludzi, wydawnictwo W drodze przypomina swoją propozycją okładki, że w małżeństwie – tak jak i w każdej innej dziedzinie życia – liczy się nie ładna sukienka i drogie obrączki, ale przede wszystkim Chrystus i nasza doń przynależność.

 

Łukasz Sitan

Opis

Autor
Hildebrand, Dietrich von
Stron
76
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
W drodze
Oprawa
Miękka